O nas

Centrum Badań Migracji, Depopulacji i Rozwoju – zwane dalej CBMDiR – jest ogólnouczelnianą jednostką naukowo-badawczą Uniwersytetu Opolskiego.

Celem CBMDiR jest prowadzenie badań naukowo-diagnostycznych, analiz eksperckich oraz działalności popularyzatorskiej, wydawniczej i edukacyjnej z zakresu procesów gospodarczo-demograficznych i ich wpływu na różne aspekty rozwoju społeczno-gospodarczego w wymiarach lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Nasze główne zadania

  1. Realizacja projektów naukowo-badawczych.
  2. Realizacja projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej, zwłaszcza związanych z tematyką zawartą w § 1.
  3. Współpraca z innymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.
  4. Prowadzenie działalności edukacyjnej, popularnonaukowej, wydawniczej.
  5. Współdziałanie w przedsięwzięciach badawczo-rozwojowych z podmiotami niebędącymi jednostkami naukowymi.
  6. Wsparcie doradczo-diagnostyczne instytucji samorządowych i centralnych oraz innych instytucji publicznych i sektora biznesu w zakresie opinii, diagnoz i analiz gospodarczo-społecznych oraz tworzonych dokumentów strategicznych.

Nasze działania

  1. Badania demograficzne/ludnościowe. Analizowanie trendów i zmian demograficznych, zwłaszcza takich jak migracje (emigracja, imigracja, migracje wewnętrzne) i zmiany liczby oraz struktury ludności, jak również związanych z nimi problemów jak m.in. depopulacja, starzenie się, spadek dzietności, integracja obcokrajowców oraz mniejszości oraz wynikłymi z tego zmianami i wyzwaniami w funkcjonowaniu jednostek, rodzin, społeczeństwa i gospodarki oraz polityk publicznych różnego rodzaju.

  2. Badania nad zrównoważonym rozwojem społeczno-gospodarczym. Badanie zmian w gospodarce, społeczeństwie i środowisku, w tym zmian ludnościowych oraz ich wpływu na proces rozwoju społeczno-gospodarczego, zwłaszcza regionalnego oraz jego zrównoważenie, ze szczególnym uwzględnieniem sfer: rynku pracy, aktywności gospodarczej, zagospodarowania przestrzennego, konsumpcji, edukacji, systemów zabezpieczeń społecznych, zdrowia publicznego, zmian środowiskowych i wyzwań infrastrukturalnych.

  3. Interdyscyplinarność. Prowadzenie, inspiracja i promowanie interdyscyplinarnych badań łączących różne dziedziny i dyscypliny nauki, takie jak: ekonomia, socjologia, politologia, geografia, nauki o pracy i polityce społecznej, ekologia, w celu określenia kompleksowych zależności między procesem rozwoju, a jego uwarunkowaniami i problemami, w tym zwłaszcza ludnościowymi.

  4. Edukacja, wymiana myśli naukowej i popularyzacja wiedzy. Organizowanie spotkań, seminariów, wykładów, warsztatów i konferencji, a także publikowanie i popularyzowanie wyników badań w celu szerzenia wiedzy i zwiększania świadomości społecznej na temat kluczowych wyzwań rozwojowych, w tym demograficznych i ich wpływu na społeczeństwo, gospodarkę, środowisko przyrodnicze i procesy rozwoju.

  5. Współpraca z otoczeniem gospodarczym i społeczno-kulturowym. Współpracowanie z lokalnymi, regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi instytucjami naukowymi, samorządowymi, rządowymi i pozarządowymi oraz sferą biznesu w celu uzyskania wiedzy, popularyzacji nauki, wymiany doświadczeń, realizacji wspólnych projektów badawczych oraz wdrażania wyników badań w praktyce.

  6. Wsparcie  polityk publicznych. Dostarczanie rzetelnych i naukowo potwierdzonych analiz oraz rekomendacji dla decydentów na różnych szczeblach władzy dla tworzenia i wdrażanie efektywnych polityk publicznych odpowiadających na wyzwania rozwojowe w tym demograficzne.

Galeria

Przejdź do treści